Państwo - Polityka - Bezpieczeństwo. Portal naukowy

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.

Encyklopedia Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Przejdź do
Encyklopedia Administracji Publicznej

Data publikacji

Bezpieczeństwo cyberprzestrzeni (cyberbezpieczeństwo)



Dotyczy działań ochronnych w cyberprzestrzeni (cyberprz.) koncentrujących się głównie na komunikacji, przesyle i przetwarzaniu danych, a także zabezpieczaniu infrastruktury istotnej z punktu widzenia działania człowieka, instytucji oraz państwa przed cyberatakami, czyli na bezpieczeństwie danych (informacji). Działania te związane są z praktyką funkcjonowania Internetu. Ogólną definicję terminu można odnaleźć w „Strategii cyberbezpieczeństwa UE”: „cyberbezpieczeństwo ogólnie odnosi się do zabezpieczeń i działań, które mogą być wykorzystywane do ochrony domeny cybernetycznej, zarówno cywilnej jak i wojskowej, przed tymi zagrożeniami, które dotyczą jej współzależnych sieci i infrastruktury informatycznej oraz które mogą te sieci i tę infrastrukturę uszkodzić”. Polega ono na działaniach mających na celu zachowanie dostępności i integralności sieci i infrastruktury oraz zachowanie poufności zawartych w nich informacji.

Bezpieczna cyberprz. oznacza w uproszczeniu, iż jest ona otwarta i dobrze chroniona. Przyjęcie określonego sposobu definiowania cyberprz. wywiera istotny wpływ na sposób określania zakresu przedmiotowego cyberbezpieczeństwa. Przykładowo, na potrzeby „Polityki ochrony cyberprzestrzeni RP” przyjęto następującą definicję: zespół przedsięwzięć organizacyjno-prawnych, technicznych, fizycznych i edukacyjnych mający na celu zapewnienie niezakłóconego funkcjonowania cyberprz. Bezp. cyberprz. zostało ujęte tutaj w sposób funkcjonalny, nie określono go mianem stanu (jako pojęcia czysto teoretycznego), lecz zdefiniowano poprzez odwołanie się do katalogu niezbędnych działań (czynności), które muszą być podejmowane w celu ochrony wszelkich zasobów domeny cyfrowej oraz jej użytkowników. Bogusław Pacek i Romuald Hoffman uważają, że bezp. cyberprz. można określić jako brak ryzyka utraty danych informacyjnych w cyberprz. Zakładają, że bezp. w cyberprz. jest związane z informacją i ujmują jego problematykę w kategoriach walki i wojny informacyjnej. Przyporządkowują ją do kategorii bezp. informacyjnego (zagrożeń informacyjnych) państwa jako integralnej części bezp. narodowego. Jednak cyberprz. zawiera to, co ludzie w niej umieszczą, a więc musi być chroniona przed informacjami szkodliwymi, nieprawdziwymi, godzącymi również w dobra prawnie chronionej jednostki. [ zagrożenie cybernetyczne; cyberterroryzm; cyberprzestępczość]

Literatura

T. Aleksandrowicz, Strategie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Cyberwojny [w:] Sieciocentryczne bezpieczeństwo. Wojna, pokój i terroryzm w epoce informacji, red. K. Liedel, P. Piasecka, T. Aleksandrowicz, Warszawa 2014.

T. Goban-Klas, P. Sienkiewicz, Społeczeństwo informacyjne: szanse, zagrożenia, wyzwania, Kraków 1999.

B. Pacek, R. Hoffman, Działania sił zbrojnych w cyberprzestrzeni, Warszawa 2013.