Państwo - Polityka - Bezpieczeństwo. Portal naukowy

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.

Encyklopedia Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Przejdź do
Encyklopedia Administracji Publicznej

Data publikacji

SIGINT (wywiad ze źródeł elektromagnetycznych)



(ang. Signals Intelligence) akronim na określenie dyscypliny wywiadowczej, w której pozyskiwanie informacji następuje z sygnałów elektromagnetycznych emitowanych przez urządzenia elektryczne. Dyscyplina ta należy do pięciu głównych dyscyplin wywiadowczych. SIGINT jest dyscypliną wysoce techniczną, która wykorzystuje takie same platformy zbierające informacje jak w przypadku wywiadu obrazowego IMINT. Mogą do tego celu być użyte naziemne systemy nasłuchowe, systemy satelitarne oraz lotnictwo. SIGINT jest istotną częścią wywiadu, dlatego tworzone są specjalne instalacje zbierające informacje, tj. ECHELON, programy inwigilacyjne PRISM, ponadto tworzone są specjalne agencje, jak Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) w USA czy Centrala Łączności Rządowej (GCHQ) w Wielkiej Brytanii. Stosowanie tej dyscypliny wywoływało w ostatnich latach wiele kontrowersji, szczególnie za sprawą ujawnionych przez Edwarda Snowdena oraz Juliana Assange’a nadużyć ze strony rządu USA oraz NSA.

SIGINT jest dzielone przez specjalistów na trzy główne subdyscypliny: 1. COMINT (Communications Intelligence) – wywiad komunikacyjny ze środków łączności i komunikacji, radiowych czy teleinformatycznych, jest to pozyskiwanie z obcych urządzeń komunikacyjnych informacji, przechwytywanie przez podmiot niebędący stroną komunikacji, pozyskiwanie informacji z porozumiewania się między ludźmi. Dzięki COMINT można zdobyć m.in. takie informacje, jak: tożsamość rozmówców, przybliżona lokalizacja urządzeń komunikacyjnych, czas komunikacji, parametry techniczne urządzeń oraz najważniejsze – treść przekazywanych informacji. 2. ELINT (Electronic Intelligence) – wywiad elektroniczny skupiający się na przechwytywaniu sygnałów elektromagnetycznych emitowanych z urządzeń elektrycznych, lecz niebędących środkami komunikacji, a pozyskiwane za jego pomocą informacje nie stanowią treści komunikacyjnych. ELINT swoje zainteresowania koncentruje na sygnałach z widma elektromagnetycznego emitowanego przez urządzenia elektryczne, np. radary oponenta, systemy obrony powietrznej oraz systemy naprowadzające. Dzięki ELINT można monitorować aktywność lotnictwa i floty morskiej. 3. FISINT (Foreign Instrumentation Signals Intelligence) – wywiad z sygnałów obcych środków pomiarowych, znany jest również w literaturze jako TELINT, czyli wywiad telemetryczny, jest to dziedzina polegająca na gromadzeniu informacji z urządzeń niebędących bezpośrednim celem rozpoznania, lecz zajmujących się monitoringiem i kontrolą innych urządzeń oraz przesyłania danych między nimi.

Funkcjami przypisanymi do SIGINT są przede wszystkim: zbieranie strategicznych informacji na odległość – komunikacja oraz przesył danych technicznych. Istotnym skutkiem przechwytywania tego typu danych jest możliwość wglądu w intencje i plany oponentów oraz w ich relacje. Ważnym punktem w zastosowaniu tego rodzaju wywiadu jest możliwość wsparcia dla planowania operacyjnego oraz dla procesu negocjacji. Ponadto, szczególnie w ramach ELINT oraz FISINT, możliwa jest geolokalizacja oraz ocena funkcjonowania aparatury emitującej fale elektromagnetyczne i radiowe, dzięki czemu możliwe staje się namierzanie urządzeń obsługujących systemy militarne. Jako zalety SIGINT wskazuje się przede wszystkim: pewność pozyskanych informacji w przypadku niewiedzy obiektu o podsłuchu; elastyczność w prowadzeniu operacji; możliwość nasłuchu na odległość, bez wykorzystania pracy terenowej; możliwość poznania zamiarów i planów przeciwnika. Do wad należy z kolei zaliczyć: podatność na dezinformację, jeżeli obiekt jest świadomy podsłuchu; konieczność stałego monitoringu; duże koszty; możliwość powstania chaosu informacyjnego przy pozyskaniu wykluczających się informacji z różnych źródeł.

Literatura

R.M. Clark, Intelligence Collection, Sage 2013.

Handbook of Intelligence Studies, red. L.K. Johnson, New York 2007.

M. Minkina, Wywiad w państwie współczesnym, Warszawa 2011.